Bore Tech AR-15/AR-10 BORE GUIDES
Przejdź do sekcji Opinie
Prowadnica do czyszczenia luf w karabinkach typu AR.
Przejdź do pełnego opisu
Wybierz wariant produktu:
Poszczególne warianty mogą różnić się ceną
Wybierz AR-10 - Brak AR-15 - Brak
szt.
Dostępność:
Brak towaru
Opis
Product Description
The AR-10 Bore Guide will not work with Sig Sauer 716i platform. The 9MM Bore Guide will not work JP Enterprises JP5 9MM PCC.
Bore Tech - Redefining Gun Care
Proudly made in the USA
 Instructions
AR Bore Guide Use Instructions:
  1. Remove bolt carrier group as per manufacturer’s instructions.
  2. Insert Bore Guide through the receiver until seated in the chamber.
  2. Apply cleaner or oil to the patch and push through the bore.
  3. The solvent port may also be used to apply cleaner to brushes.
    NOTE: A small drop of oil on the O-ring will prevent wear and extend the life of the O-ring
AR-15/AR-10 BORE GUIDE
Rifle Guide Length
AR-15 .223/5.56mm 12.00"
AR-10 .308/7.62mm 15.00"